Sposoby na radzenie sobie z uderzeniami gorąca

Uderzenia gorąca to najpowszechniejszy i najbardziej kłopotliwy objaw menopauzy. Epizody tego typu mogą pojawiać się nawet kilka razy dziennie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Menopauza zazwyczaj dotyczy kobiet po 45. roku życia, choć zdarza się, że pojawia się znacznie wcześnie. W tym czasie zachodzą w organizmie kobiety ogromne zmiany, związane ze spadkiem ilości kobiecych hormonów. Najczęstszym objawem menopauzy są uderzenia gorąca pojawiające się kilka razy dziennie. Ta uciążliwa dolegliwość może znacząco obniżyć komfort życia.

Menopauza – najważniejsze informacje

Menopauza, czyli inaczej klimakterium to czas, gdy wygasa czynność jajników, a kobieta stopniowo traci płodność. Proces owulacji ustaje, a organizm przestaje produkować hormony tj. estrogen i progesteron. Jest to związane ze zmianą samopoczucia kobiet. Większość pań skarży się na dolegliwości tj. bezsenność, zmiany nastrojów, wzrost masy ciała czy uderzenia gorąca – objawy te związane są z wahaniami hormonalnymi. Klimakterium pojawia się ok. 45 roku życia, zdarzają się jednak przypadki, że proces ten następuje wcześniej. Można wtedy mówić o premenopauzie. Zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety na przestrzeni kilku lat.

Uderzenia gorąca – uciążliwy problem kobiet

Przekwitanie może być dla wielu kobiet bardzo problematyczne. Najwięcej kobiet skarży się na nawracające i pojawiające się niespodziewanie uderzenia gorąca. Dolegliwość ta związana jest z brakiem hormonów, które wpływają także na układ naczyniowy. Prowadzi to do nagłego i niekontrolowanego rozszerzania naczyń, co jest odczuwane jako fala ciepła rozchodząca się po całym ciele. Może im towarzyszyć także nagłe pocenie się, zawroty głowy czy intensywne bicie serca. Najbardziej uciążliwe są nocne napady, które mogą zaburzać wypoczynek.

Uderzenia gorąca – jak sobie pomóc?

Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby złagodzić niespodziewane uderzenia gorąca. Zanim jednak zdecydujesz się na stosowanie terapii hormonalnej, warto spróbować domowych metod:

  • ogranicz używki – zarówno alkohol jak kawa i papierosy wpływają na podwyższenie ciśnienia krwi, dlatego w okresie klimakterium należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie umiaru lub całkowitą rezygnację z tego typu używek;
  • zadbaj o urozmaiconą dietę – dieta w okresie przekwitania powinna być bogata w warzywa i owoce, oraz produkty pełnoziarniste, posiłki powinny być regularne, co pozwoli na szybszą adaptację organizmu do nowych warunków i zmieniającej się gospodarki hormonalnej;
  • zmniejsz spożycie soli – nadmiar soli powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, a tym samym może przyczyniać się do częstszych epizodów uderzeń gorąca, nadmiar soli powoduje też zatrzymanie wody w organizmie, a to z kolei prowadzi do uczucia obrzmienia i dyskomfortu;
  • stosuj zioła przeznaczone dla kobiet w czasie menopauzy – niektóre zioła mogą w naturalny sposób wspomagać organizm kobiety w czasie klimakterium i łagodzić popularne w tym czasie dolegliwości, warto więc sięgnąć po zioła tj. koniczyna łąkowa, lucerna, malwa czy mniszek, lub skorzystać z gotowych mieszanek dla kobiet.

Okres przekwitania to niełatwy czas dla każdej kobiety. Zmiana samopoczucia może być drastyczna i utrudniać codzienne czynności. Na szczęście domowe sposoby bywają skuteczne i pomocne w przejściu przez ten wymagający okres. Jeśli jednak mimo wszystko nie odczuwasz poprawy samopoczucia, warto zasięgnąć porady specjalisty. Może się okazać, że w twoim przypadku korzystniejsze będzie wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej.



Podobne tematy