Stosując terapię falą uderzeniową, klinicysta przesuwa ręczne urządzenie w falisty lub siatkowy wzór po leczonym obszarze. Klinicysta określa siłę nacisku i intensywność wymaganą do skutecznego leczenia. Urządzenie leczy cały obszar, łącznie z leżącą pod nim tkanką. Zabieg ten pomaga rozbić komórki tłuszczowe i sprzyja regeneracji.
Wpływ niskoenergetycznych defokusowanych fal uderzeniowych generowanych pozaustrojowo na procesy biologiczne
Terapia falą uderzeniową pozaustrojową (ESWT) jest stosowana w leczeniu kamieni moczowych od lat 80. XX wieku. Leczenie to opiera się na generowaniu fal uderzeniowych, które są impulsami dźwiękowymi o wysokich ciśnieniach szczytowych, krótkich cyklach życia i szerokim spektrum częstotliwości. Fale te wytwarzają wysokie siły naprężenia na stykach i przekładają swoją energię na korzystne efekty biologiczne. Na efekty biologiczne fal uderzeniowych wpływa kilka czynników, w tym częstotliwość i liczba impulsów.
Prawdziwe fale uderzeniowe mają wysokie dodatnie ciśnienie szczytowe (do 100 mPa), stosunkowo krótki cykl życia i szerokie spektrum częstotliwości. Nie są szkodliwe dla organizmu i mogą być w stanie rozpuścić kamienie nerkowe. Mogą jednak wywoływać także inne skutki uboczne.
Chociaż biologiczne efekty fal uderzeniowych pozostają niejasne, w wielu badaniach badano ich rolę w medycynie regeneracyjnej i nowych chorobach patologicznych. Większość badań skupiła się na mechanosensorycznym sprzężeniu zwrotnym ESWT na ekspresji genów i specyficznych ścieżkach transdukcji. Odkrycia te są ważne w ustalaniu terapeutycznej roli ESWT w terapiach regeneracyjnych. Ponadto inne badania koncentrowały się na zaawansowanych zastosowaniach klinicznych ESWT.
Niskoenergetyczne defokusowe fale uderzeniowe generowane pozaustrojowo (ESW) charakteryzują się szybkimi i wyraźnymi fluktuacjami energii akustycznej, które zbiegają się w zogniskowanym obszarze lub objętości. W zależności od rodzaju bodźca fizykoterapeutycznego, obszar ogniskowy lub objętość mogą być małe lub duże.
Wpływ niskoenergetycznych zdefokusowanych fal uderzeniowych generowanych pozaustrojowo na procesy biologiczne nie jest jeszcze jasny. W jednym z ostatnich badań Braun i wsp. (15) badali wpływ tych fal uderzeniowych na cellulit u dwudziestu pacjentów.
Badanie było wspierane przez rządowy program Combat Wound Initiative USA. Jednakże autorzy niekoniecznie reprezentują oficjalną politykę rządu USA. Jeden autor jest członkiem służby wojskowej, a drugi jest zatrudniony przez rząd USA.
Niskoenergetyczne fale uderzeniowe zwiększały rekrutację krążących EPCs w symulowanym klinicznym otoczeniu przewlekłego niedokrwienia. Ponadto zwiększały produkcję czynników chemoatrakcyjnych, takich jak czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego i czynnik pochodny komórek stromalnych 1. Wyniki te przełożyły się na poprawę odbudowy przepływu krwi i neowaskularyzację.
Ostre niedokrwienne i przewlekłe uszkodzenie rdzenia kręgowego powoduje wtórny uraz, na który składa się kaskada zmian naczyniowych, odpowiedzi zapalnych, neurotoksyczności i bliznowacenia glejowego. Ta kaskada urazów wtórnych dodatkowo upośledza funkcje neurologiczne. Kaskada wtórnych obrażeń rozprzestrzenia się dwukierunkowo, a jej ustąpienie może trwać do 72 godzin. W związku z tym, podejścia terapeutyczne powinny skupiać się na modulowaniu tej kaskady wtórnych uszkodzeń.
W badaniu wykazano również pozytywne wyniki kliniczne. Pomimo małej liczby pacjentów w badaniu stwierdzono, że terapia pozaustrojową falą uderzeniową może poprawić cellulit u 51-letniej pacjentki. Była ona niezwykle zadowolona z wyników leczenia. Zabieg zmniejszył jej cellulit z poziomu drugiego do poziomu pierwszego. Jej wzrost i waga również uległy poprawie. Pacjentka była zadowolona z wyniku zabiegu i oceniła go na 9/10 w skali od 0 do 10.
Wpływ fal uderzeniowych na strukturę kolagenową skóry dotkniętej cellulitem
Fale uderzeniowe były stosowane w leczeniu zaburzeń ruchu u koni oraz w leczeniu cellulitu u ludzi. Wykazano, że zabiegi te powodują redukcję cellulitu. U ludzi fale uderzeniowe są skuteczne w niszczeniu komórek tłuszczowych poprzez zaburzenie struktury kolagenu. Różne testy, w tym ultradźwięki o wysokiej częstotliwości oraz subiektywne komentarze osób badanych, potwierdziły skuteczność zabiegu.
Istnieje wiele potencjalnych metod leczenia cellulitu, ale nie ma jeszcze ostatecznego lekarstwa. W rzeczywistości istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania cellulitu. Niektóre z tych czynników to wpływ hormonów, skłonności genetyczne i nieprawidłowe funkcjonowanie mikrokrążenia. Różne badania wykazały, że cellulit jest spowodowany kombinacją reakcji hormonalnych i zapalnych w organizmie. Te ostatnie przyczyniają się do powstawania zwłóknień w tkance podskórnej, co powoduje, że skóra staje się gąbczasta, a tłuszcz może wystawać.
Badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że terapia falą uderzeniową może skutecznie remodelować białka kolagenowe i tkankę łączną w skórze właściwej. Potrzeba jednak więcej badań, aby określić optymalne reżimy i parametry zabiegów z użyciem fali uderzeniowej. Niemniej jednak technika ta ma potencjał do znacznej redukcji cellulitu u ludzi.
W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych przez Schlaudraffa i współpracowników, z wykorzystaniem szwajcarskiego urządzenia do terapii falą uderzeniową DolorClast, stwierdzono, że zabieg ten jest skuteczny w leczeniu cellulitu. W badaniu wzięło udział 14 pacjentek z cellulitem w prospektywnym, jednoośrodkowym, otwartym badaniu klinicznym II fazy. Badacze zastosowali urządzenie wykorzystujące falę uderzeniową o częstotliwości 15 Hz.
W badaniu oceniano również gęstość włókien kolagenowych w próbkach skóry z cellulitem. Wyniki wykazały, że próbki skóry dotkniętej cellulitem były grubsze niż komórki ze skóry nie dotkniętej cellulitem. Zabieg poprawił również elastyczność tkanki skórnej. Wyniki były obiecujące.
Autorzy przeprowadzili kontrolowane placebo badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą. Losowo przydzielili 17 pacjentów do jednej grupy zabiegowej, 11 do otrzymania radialnej ESWT, a pięciu do otrzymania zabiegu placebo. Uczestnicy otrzymali osiem zabiegów, raz w tygodniu przez siedem tygodni. Dane były zbierane na poziomie wyjściowym, po jednym miesiącu, po trzech miesiącach i w okresie kontrolnym.
Mechanizm działania fal uderzeniowych
Mechanizmy działania fal uderzeniowych w redukcji cellulitu nie są jeszcze w pełni poznane, ale istnieją pewne dowody sugerujące, że fale mogą pomóc w zmniejszeniu cellulitu. Uważa się, że pozaustrojowe fale uderzeniowe, które są wykorzystywane w tej terapii, zmieniają właściwości tkanki podskórnej i skóry. Ta restrukturyzacja może spowodować poprawę w zakresie cellulitu i zlokalizowanego tłuszczu.
Opracowano kilka metod leczenia cellulitu. Najczęściej stosowaną techniką jest leczenie falą uderzeniową, która polega na stosowaniu naprzemiennych wstrząsów na różne części ciała. Metoda ta jest uważana za najskuteczniejszą w przypadku wyraźnego cellulitu, który pojawia się w postaci ściągniętej skóry na udach, pośladkach i brzuchu. Proces polega na naprzemiennych wstrząsach, które tworzą szorstką powierzchnię na dotkniętych obszarach.
Inną metodą, która wykazała obiecujące wyniki, jest terapia pozaustrojową falą uderzeniową. Technika ta wykorzystuje dwa rodzaje fal mechanicznych, fale planarne i fale radialne, do oddziaływania na komórki tłuszczowe. Zabieg ten był w przeszłości stosowany u otyłych kobiet. Pacjentów obserwowano przez osiem sesji, a badania kontrolne przeprowadzono cztery, dwanaście i osiem tygodni po ostatnim zabiegu.
Chociaż terapia falą uderzeniową została pierwotnie opracowana do leczenia bólu i urazów, okazała się skuteczna w redukcji cellulitu poprzez zwiększenie mikrokrążenia i metabolizmu komórkowego. Zabieg ten jest niechirurgiczny i niezwykle wszechstronny. Był on również stosowany do zmniejszenia wyglądu cellulitu po liposukcji.
Terapia falą uderzeniową może zmniejszyć wygląd cellulitu poprzez ponowne uformowanie włókien kolagenowych w skórze. Chociaż metoda ta nie jest w 100 procentach skuteczna, to jednak jest realną metodą leczenia cellulitu. Metoda ta jest prosta i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Ponadto terapia falą uderzeniową nie wiąże się z dużą ilością wody, która wypłukiwałaby substancje uwalniane podczas zabiegu. Zabieg ten może być jeszcze lepszy w połączeniu z zasadami żywienia.
Różne badania kliniczne wykazały, że terapia pozaustrojową falą uderzeniową okazała się skuteczna w redukcji cellulitu. W jednym z badań uwzględniono nawet wyniki pięciu randomizowanych badań kontrolowanych u pacjentów z cellulitem. W badaniach tych porównano wpływ fal uderzeniowych na cellulit w grupie 123 kobiet.
W pierwszym badaniu pacjentki zostały podzielone na dwie grupy i poddane terapii falami uderzeniowymi. Pierwsza grupa otrzymała planarne fale uderzeniowe poprzez urządzenie Cellactor SC1. Sesje leczenia odbywały się w odstępie około trzech do czterech dni i wynosiły średnio 2350 impulsów na sesję leczenia. Druga grupa otrzymała placebo.
Podobne tematy