Powikłania po zabiegu z użyciem nici liftingujących

Po zabiegu z użyciem nici liftingujących należy wiedzieć jakich powikłań można się spodziewać. Należą do nich: zasinienie, infekcja i wyciskanie. Ważne jest, aby przestrzegać kilku instrukcji po zabiegu, aby uniknąć powikłań. Twój chirurg szczegółowo omówi z Tobą te zagrożenia.

Infekcja

Pacjenci, którzy mają nici liftingujące, powinni dokładnie przestrzegać instrukcji po zabiegu, aby uniknąć infekcji. Pacjentki powinny unikać masażu twarzy, gorących kąpieli i ćwiczeń przez dwa tygodnie po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Bromelaina jest zalecana w celu uniknięcia obrzęku i swędzenia po zabiegu i powinna być przyjmowana w dniu zabiegu. Można ją przyjmować doustnie. Pacjenci powinni unikać leżenia na plecach lub brzuchu przez co najmniej cztery godziny po zabiegu. Pacjenci powinni również powstrzymać się od brania gorącego prysznica przez co najmniej jeden tydzień.

Pacjentka była początkowo leczona za pomocą jednego nacięcia, ale nici rozpadły się na fragmenty podczas procesu usuwania. Następnie wykonano wiele nacięć wzdłuż każdej nici, aby usunąć złamane nici. Następnie pacjent otrzymał antybiotykoterapię przez 10 dni. Następnego dnia u pacjenta zaobserwowano zmniejszenie obrzęku i zmniejszenie reakcji zapalnej. Jednak w piątej dobie nadal widoczna była obecność ropni. Pacjent musiał zostać poddany chirurgicznemu usunięciu nici w znieczuleniu miejscowym.

Na szczęście większość pacjentów, u których zastosowano nici liftingujące, jest wolna od poważnych powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest zakażenie. Przedoperacyjna ultrasonografia może pomóc w dokładnym określeniu obszaru zakażenia. Jeśli u pacjenta rozwinie się poważna infekcja, lekarz może usunąć nici i wykonać nowy zabieg.

Wyciskanie

Powikłania po zabiegu z użyciem nici liftingujących występują rzadko i są zazwyczaj niewielkie. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać obrzęk i bolesność przez 24 do 48 godzin po zabiegu, ale powinny one ustąpić po kilku dniach. Niektórzy pacjenci mogą również przyjmować leki przeciwbólowe. Zazwyczaj pacjenci po liftingu mogą powrócić do normalnych codziennych czynności w ciągu tygodnia lub dwóch. Powinni jednak unikać forsownych zajęć i pocierania leczonego obszaru przez kilka dni. Pacjentom palącym zaleca się również unikanie palenia przez kilka tygodni po zabiegu podniesienia nici.

Palenie tytoniu i alkohol są częstymi czynnikami związanymi z powikłaniami po liftingu nici. Spożywanie tych substancji może rozszerzać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko przemieszczenia nici. Palenie zwiększa również ciśnienie krwi. Ponadto palenie zmniejsza zdolność organizmu do reagowania na środki znieczulające, co może powodować niepożądane powikłania. Leki rozrzedzające krew, takie jak Ibuprofen, Naproxen/Naprogesic i Advil, powinny być unikane przez co najmniej 24 godziny po zabiegu liftingu nici.

Powikłania liftingu nici obejmują ból, obrzęk i infekcję. Jednak w niektórych przypadkach powikłania te mogą ustąpić samoistnie. W niektórych przypadkach jednak lekarz może być zmuszony do przeprowadzenia interwencji chirurgicznej, jeśli problemy te utrzymują się.

Migracja

Jednym z najczęstszych powikłań liftingu nićmi jest migracja. Podczas zabiegu nici są zwykle wprowadzane w dwóch kierunkach, co zmniejsza ryzyko migracji. Jednak w rzadkich przypadkach jedna lub więcej nici może migrować, co prowadzi do bardziej nierównego wyglądu twarzy. W takich przypadkach należy umieścić nową nić, aby skorygować problem. Powikłania związane z migracją mogą wystąpić w przypadku każdego typu nici liftingujących, w tym nici PLLA lub PCL.

Powikłania po zastosowaniu nici liftingujących mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkiego. U niektórych pacjentów występuje ból, krwiak lub zakażenie. Innym częstym powikłaniem jest dołeczek lub łysienie spowodowane migracją nici. Jeśli rozważasz lifting za pomocą nici, powinnaś dowiedzieć się o możliwych powikłaniach, w tym o łysieniu i migracji nici.

W jednym z badań z udziałem 38 pacjentów odnotowano dwa przypadki migracji nici po zabiegu liftingu nici. U jednego pacjenta wystąpiło łagodne zasinienie, a u drugiego stan zapalny. Oba przypadki wymagały pooperacyjnego kursu antybiotyków, aby zapobiec infekcji. Nici często migrują z powrotem do miejsc ich pierwotnego umieszczenia po około 5 dniach.

Powikłania migracji po zabiegu z użyciem nici liftingujących mogą być związane z użyciem nici non-cog, nieprawidłowo przyciętych nici dwukierunkowych cog oraz nici jednokierunkowych. U pacjentów może również wystąpić wgłębienie skóry lub zapadnięte policzki. W rzadkich przypadkach pacjent może doświadczyć chwilowego porażenia twarzy. Ważne jest, aby wybrać doświadczonego praktyka, który rozumie technikę i powikłania, które mogą wystąpić.

Siniaki

Przed zaplanowaniem zabiegu z użyciem nici liftingujących należy porozmawiać z chirurgiem plastycznym o tym, co należy zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia siniaków i obrzęków. Chociaż zabieg jest uważany za mało inwazyjny, to jednak może powodować obrzęk i zasinienie. Na szczęście, zazwyczaj ustępuje to samoistnie w ciągu 7 do 14 dni. W międzyczasie możesz zadbać o ten obszar z pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, takich jak Arnica i Bromelaina. Jeśli chcesz uniknąć obrzęku i zasinienia, powinnaś spać na boku lub w leżance przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.

Należy również unikać wszelkich intensywnych zabiegów na twarzy przez co najmniej 10 dni po zabiegu podnoszenia nici. Masaże twarzy wywierają zbyt duży nacisk na obszar, który został poddany zabiegowi. Masaże te zawierają również ostre substancje chemiczne, które mogą podrażnić skórę w tym wrażliwym okresie. Poza tym należy unikać energicznych ćwiczeń w okolicy poddanej zabiegowi przez co najmniej tydzień po zabiegu.

Nici są wprowadzane do podskórnej warstwy skóry. Różni się ona od skóry właściwej, która jest górną warstwą skóry. Warstwa ta zawiera skąpe naczynia krwionośne. Podczas zabiegu lekarz powinien wprowadzić nici przez małe nacięcie w skórze.

Bolesność

Istnieje możliwość wystąpienia obrzęku i bolesności po zabiegu z użyciem nici liftingujących. Jest ona jednak przejściowa. Bolesność może utrzymywać się przez co najmniej dwa tygodnie. Aby zmniejszyć dyskomfort, można wziąć kilka leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Ważne jest, aby ograniczyć swoją aktywność przez tydzień lub dwa po zabiegu. W tym czasie należy unikać ćwiczeń fizycznych i palenia papierosów.

Bolesność po zabiegu z użyciem nici liftingujących może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym samym szwem. Jeśli szew znajduje się w niewłaściwym miejscu, może spowodować infekcję. Jednak te skutki uboczne szybko ustępują z czasem. Niektórzy pacjenci wykonujący lifting za pomocą nici doświadczają zasinienia, obrzęku lub bolesności przez kilka tygodni. Po tym czasie pacjenci mogą podjąć lekką aktywność fizyczną i wrócić do normalnego życia seksualnego.

Pacjenci powinni unikać żucia pokarmów stałych przez dwa tygodnie po zabiegu liftingu nićmi. Żucie gumy obciąża nici liftingujące. Palenie tytoniu i alkohol również wpływają na reakcję gojenia. Ważne jest również, aby przez dwa tygodnie po zabiegu z użyciem nici liftingujących unikać ćwiczeń o dużej intensywności.

Jeśli obawiasz się obrzęku po zabiegu podnoszenia nici, skonsultuj się ze swoim chirurgiem plastycznym w celu uzyskania zaleceń. Przed zabiegiem unikaj alkoholu i palenia papierosów, ponieważ mogą one odwodnić skórę i zakłócić działanie środka znieczulającego. Ważne jest również, aby pozostać nawodnionym po zabiegu. Palenie może również zwiększyć szanse na nadmierne krwawienie i niepotrzebny ból.

Debridement

Po zabiegu z użyciem nici liftingujących pacjent może odczuwać ból pooperacyjny, stan zapalny i obrzęk. Niewielki odsetek pacjentów będzie wymagał operacji rewizyjnej. W jednym przypadku kobieta przeszła zabieg z użyciem czterech nici BARB 4D firmy Croma Pharma, Polska. Miesiąc później zgłosiła się do naszego ośrodka z obrzękiem i tkliwością. Otrzymała krem z hydrokortyzonem od lekarza, który przeprowadził zabieg, ale lekarz nie zaproponował jej żadnych innych opcji leczenia.

Ból pooperacyjny, obrzęk i zasinienie są częste, ale większość tych objawów ustępuje w ciągu kilku dni. Pacjentka będzie musiała przyjmować leki przeciwbólowe i unikać forsownej aktywności przez kilka dni po zabiegu. Zaleca się również powstrzymanie od palenia przez co najmniej tydzień.

Przed wykonaniem zabiegu pacjenci powinni skonsultować się z chirurgiem plastycznym, aby ustalić, czy są kandydatami do liftingu nici. Należy unikać palenia papierosów i picia alkoholu, ponieważ substancje te odwadniają skórę i zakłócają działanie środka znieczulającego. Ważne jest również, aby unikać przyjmowania produktów na bazie aspiryny, ponieważ mogą one spowodować niepotrzebne krwawienie podczas zabiegu. Naproksen/Naprogesic, Ibuprofen i inne produkty rozrzedzające krew powinny być unikane do 24 godzin po zabiegu.

Podstawowym powikłaniem liftingu twarzy nićmi jest zakażenie. Większość nici powodujących zakażenie może być leczona niechirurgicznie. Ponadto nici, które zostały uformowane, mogą być trudne do dopasowania.

Podobne tematy