Jakie są przyczyny gromadzenia się cellulitu?

Cellulit jest spowodowany przez dodatkowy tłuszcz zgromadzony w tkankach pod skórą. Istnieje wiele czynników, które prowadzą do pojawienia się cellulitu. Należą do nich m.in. niewłaściwa dieta, płeć oraz styl życia. Istnieją jednak również pewne środki zapobiegawcze, które możesz podjąć, aby zminimalizować wygląd cellulitu.

Nieprawidłowy styl życia

Nieprawidłowa dieta jest jedną z głównych przyczyn cellulitu. Dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, węglowodanów i soli, a niskiej zawartości błonnika prowadzi do gromadzenia się cellulitu. Należy również unikać stosowania modnych diet, ponieważ często nie zapewniają one odpowiedniego odżywiania.

Słabe krążenie to kolejna główna przyczyna cellulitu. Może być ona potęgowana przez złą dietę, nietolerancje pokarmowe i stres. Niewłaściwa dieta i styl życia mogą prowadzić do wysokiego poziomu stanu zapalnego. Im więcej stanów zapalnych doświadcza Twój organizm, tym gorszy będzie Twój cellulit. Jedzenie pokarmów bogatych w błonnik, owoce i warzywa może pomóc zmniejszyć stan zapalny.

Nawyki dotyczące stylu życia są również główną przyczyną cellulitu. Siedzący tryb życia jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego należy koniecznie zapewnić sobie dużo ruchu. Regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w biodrach. Ważne jest również, aby unikać palenia i nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ nawyki te osłabiają skórę i uszkadzają tkanki łączne. Używaj kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (High-SPF), gdy jesteś na zewnątrz, aby chronić skórę przed uszkodzeniami.

Na szczęście istnieją różne możliwości leczenia cellulitu. Możesz skorzystać z profesjonalnego masażu lub poddać się zabiegowi w spa zwanemu endermologią. Podczas tego zabiegu skóra jest podnoszona przez narzędzie przypominające próżnię. Rezultaty mogą utrzymywać się do 12 miesięcy, choć istnieje ryzyko powstania siniaków. Możesz również spróbować domowych sposobów na zmniejszenie cellulitu. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich nie ma poparcia naukowego. Dlatego przed wypróbowaniem którejkolwiek z tych metod należy skonsultować się z dermatologiem.

Dieta

Cellulit to powszechny stan, który występuje, gdy komórki tłuszczowe gromadzą się pod skórą. Te komórki tłuszczowe naciskają na tkankę powodując dołeczek. Zazwyczaj występuje na udach, pośladkach i tylnej części ramion. Istnieją sposoby na zmniejszenie wyglądu cellulitu poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów i przyjmowanie suplementów diety.

Badania wykazały, że cellulit jest związany ze stresem. Ważne jest, aby dowiedzieć się, jak kontrolować swój poziom stresu, unikać substancji, które go zwiększają i jeść nierafinowane, bogate w składniki odżywcze pokarmy roślinne. Rozważ również dodanie suplementów, które promują zdrowy układ nerwowy, w tym witamin z grupy B, magnezu i cynku. Ważne jest, aby zmniejszyć poziom stresu, ponieważ ogranicza on zdolność organizmu do produkcji kolagenu.

Jedną z najczęstszych przyczyn cellulitu jest dieta o dużej zawartości cukru i przetworzonych węglowodanów. Rafinowane węglowodany zawierają wiele szkodliwych składników, które przyczyniają się do powstawania cellulitu. Wywołują stany zapalne w organizmie i mogą powodować rozpad tkanki łącznej. Cukier może również przyspieszać proces starzenia się.

Oprócz ograniczenia spożycia rafinowanych cukrów, spróbuj jeść więcej zdrowych pokarmów, które mają wysoką zawartość potasu. Żywność o wysokiej zawartości potasu ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie cellulitu. Na przykład, powinnaś włączyć do swojej diety więcej awokado i bananów, które zawierają duże ilości potasu.

Cellulit jest dziedziczny, co oznacza, że masz większe ryzyko rozwoju cellulitu, jeśli go masz. Jednak główną przyczyną są również złe nawyki żywieniowe. Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu i zbyt dużej ilości cukru sprawi, że komórki tłuszczowe rozszerzą się i będą napierać na skórę, tworząc nierówną powierzchnię. Dodatkowo, zbyt duża ilość soli może prowadzić do zatrzymania wody i pogorszenia cellulitu.

Zdrowa dieta jest bardzo ważna w eliminowaniu cellulitu. Unikaj śmieciowego jedzenia i deserów, a jedz tylko odpowiednią ilość. Chociaż możesz czuć się winna jedząc coś, co ma wysoką zawartość cukru, cheat meal jest w porządku, tak długo jak obserwujesz co jesz i nie przesadzasz. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest o wiele ważniejsze niż cellulit!

Cellulit jest spowodowany brakiem równowagi w organizmie. Kiedy kobiety przestają miesiączkować, spada poziom estrogenów i cukru we krwi. Powoduje to brak równowagi elektrolitowej w organizmie, czego efektem jest cellulit. W rezultacie tkanka łączna w organizmie staje się osłabiona i zwiotczała, co sprawia, że na skórze pojawia się cellulit.

Płeć

Chociaż genetyka odgrywa rolę w powstawaniu cellulitu, istnieją również dowody na to, że dieta i ćwiczenia również mogą przyczynić się do tego stanu. Faktem jest, że kobiety mają tendencję do gromadzenia większej ilości tłuszczu w udach i biodrach niż mężczyźni. Kobiety mają mniej tkanki łącznej, która podtrzymuje ich skórę, co ułatwia gromadzenie się cellulitu.

Mężczyźni zazwyczaj nie rozwijają cellulitu, dlatego też występuje on częściej u kobiet. Powodem tego jest fakt, że mężczyźni mają zazwyczaj więcej tkanki łącznej i mniej warstw podskórnego tłuszczu niż kobiety. Ale ostatnie badanie dostarcza pewnych odpowiedzi. Sugeruje ono, że poziom hormonów u kobiet może również przyczyniać się do gromadzenia się cellulitu.

W pierwszej warstwie podskórnego tłuszczu mężczyźni i kobiety mają inną organizację tkanki łącznej. Kobiety mają komorowe struktury, w których tkanka tłuszczowa może rozszerzać się do skóry właściwej, podczas gdy mężczyźni mają mniejsze wieloboczne jednostki, które są zakotwiczone przez kolagen. Ponadto mężczyźni mają większe depozyty tłuszczu i grubsze warstwy tkanki w udach i pośladkach.

Hormon estrogen odgrywa również rolę w pojawianiu się cellulitu. Estrogen obniża przepływ krwi do tkanek łącznych pod skórą, co zmniejsza produkcję kolagenu. Ponadto, niższy poziom estrogenu powoduje powiększanie się komórek tłuszczowych, co może zwiększyć widoczność cellulitu. Wiek zmniejsza również właściwości elastyczne skóry, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania cellulitu.

Dieta i ćwiczenia mają kluczowe znaczenie w zmniejszaniu widoczności cellulitu. Dieta powinna być ograniczona pod względem kalorycznym i połączona z dokładnym programem ćwiczeń. Pomoże to zredukować leżącą u podstaw tkanki tłuszczowej. Badania wykazały, że kobiety, które regularnie ćwiczą mają mniejszy cellulit niż kobiety, które nie ćwiczą regularnie.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Cellulit to nieestetyczny stan spowodowany nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Brak ruchu powoduje, że ciało zatrzymuje już obecny tłuszcz, który częściej gromadzi się w dolnej części ciała. Może to również powodować żylaki, które są oznaką zmienionego krążenia.

Cellulit jest powszechną chorobą skóry. Powstaje, gdy skóra pokrywająca nadmiar tkanki tłuszczowej ciągnie w dół pasma tkanki łącznej, tworząc nierówną powierzchnię. Kobiety są bardziej narażone na rozwój cellulitu niż mężczyźni. Około 80 do 90 procent kobiet rozwinie cellulit w pewnym momencie swojego życia. Stan ten nie jest niebezpieczny i może być wyeliminowany poprzez wprowadzenie kilku zmian w stylu życia.

Siedzący tryb życia jest jednym z głównych czynników przyspieszających gromadzenie się cellulitu. Taki styl życia wiąże się z wysokim spożyciem tłuszczów nasyconych, soli i konserwantów. Siedzący tryb życia jest również związany ze słabym krążeniem krwi. Prowadzi to do zmniejszenia poziomu krążenia, co utrudnia spalanie tłuszczu na energię. Umożliwia to gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w miejscach, które otrzymują mało tlenu lub nie otrzymują go wcale.

Ćwiczenie regularnie pomaga zmniejszyć gromadzenie się podskórnej tkanki tłuszczowej. Trening przez 30 minut pięć razy w tygodniu poprawia napięcie mięśni, utrzymuje zdrowe włókna tkanki łącznej i zwiększa krążenie do problematycznych obszarów. Dodatkowo, picie dużej ilości wody pomaga oczyścić układ pokarmowy i wypłukać toksyny. Unikanie alkoholu i słonych pokarmów również może pomóc.

Podobne tematy